سنگ عقیق

خواص عقیق

سنگ عقيق در کشورهایی هم چون یمن ، هندوستان ، ایران ، چین و آلمان و در رنگ هایی چون (ازجهت اولویت قیمت به ترتیب) سرخ ، زرد، سوسنی، و سفید یافت می شود .

ارزشمندترین نوع آن، از جهت مادی ومعنوی، عقیقهای کشور یمن است که معدن آن درمنطقه جنوبی شهرصنعاء مییاشد.

فضائل سنگ عقیق از لسان معصومین (علیهم السلام)

اولین کوهی که اقرار به وحدانیت خداوند و نبوت پیامبرخاتم وامامت ائمه اثناعشر علیهم السلام نمود:

یامبر اکرم (صلی الله علیه و آله ) به امیر المؤمنین(علیه السلام) فرمودند: یاعلی انگشتر را در دست راست کن تا از دسته مقربان الهی باشی

حضرت عرضه داشتند: یا رسول الله مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند ؟

پیامبر (صلی الله علیه و آله ) فرمودند: آنها جبرئیل و میکائیل هستند

باز حضرت پرسیدند : چه انگشتری در دست کنم ؟

پیامبر (صلی الله علیه و اله ) فرمودند: عقیق قرمز ، پس همانا سنگ عقیق اول کوهی است که اقرار به وحدانیت خدا و پیامبری من و به وصایت تو و امامت فرزندان بعد از تو و بودن بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت کرد.

با ایمان ترین سنگ در میان سنگها:

امام صادق (علیه السلام) فرمودند:دوست دارم که هر مؤمنی از شیعیان ما پنج انگشتر را در دست داشته باشد یکی از آنها عقیق است . زیرا عقیق با ایمان ترین سنگ به خدا و به ما اهل بیت در میان سنگهاست.

 اول کوه شهادت دهنده به ولایت امیرالمؤمنین(علیه السلام): 

در حدیثی مفصل از امام رضا علیه السلام آمده که خداوند ولایت امیر المؤمنین را بر کوهها عرضه کرد پس اولین کوههایی که به ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام شهادت دادند سه کوه عقیق ،فیروزه و یاقوت بودند.

تسبیح سنگ عقیق و استغفار برای دوستان محمد وآل محمد:

بشیر خدمت امام صادق (علیه السلام ) عرض کرد فدایت شوم ، چه نگینی بر روی انگشترم قرار دهم ؟

حضرت فرمودند:چرا از عقیق قرمز و عقیق زرد و عقیق سفید غافلی؟ پس همانا این سه عقیق ، سه کوهی هستند در بهشت که:

قرمز آن بر خانه رسول خدا (صلی الله علیه وآله)

و  زرد آن بر خانه فاطمه الزهرا (سلام الله علیها )

و سفید آن بر خانه امیرالمؤمنین (علیه السلام)

سایه افکنده است  وهمه ی این خانه ها یکی است . همانا این سه کوه ، خدا را تسبیح و تقدیس و تمجید کرده و برای دوستان و محبان آل محمد (صلی الله علیه وآله )استغفار میکنند.

تکلم خداوند جل جلاله با حضرت موسی (علیه السلام) :

امام صادق (علیه السلام) فرموده اند : انگشتر عقیق در دست کنید همانا خداوند متعال با پیامبرش ، موسی (علیه السلام) بر روی کوه عقیق سخن گفت و موسی بر این کوه به مقام کلیم الهی رسید .

معراج پیامبر:

پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) میفرمایند : در شب معراج که به آسمانها سفر کردم به مرتبه ای رسیدم که نزدیکتر از آن به مقام ربوبیت تصور پذیر نیست پس خداوند متعال  آنجا در بین دو کوه عقیق با من سخن گفت.

آداب استخاره مربوط به سنگ عقیق :

در کتب مصباح درباره آداب و مستحبات عمل استخاره آمده است: استخاره کننده انگشتر عقیق در دست راست کند در حالی که روی آن نوشته شده باشد : ” محمد و علی” و سپس با دست راست قبضه ای بگیرد.

اداب خوردن تربت امام حسین :

برای طلب شفا از تربت امام حسین(علیه اسلام)آدابی ذکر شده است از جمله آنکه: هرگاه خواستی مقداری از تربت امام حسین ( علیه السلام ) را برداری و استفاده کنی انگشتری نقره در دست کن که نگین آن عقیق باشد و بر روی آن نوشته باشد “ما شاء الله ،  لا قوة الا بالله ، استغفر الله ”

فواید سنگ عقیق ازمنظر روایات

از بین بردن فقر:

امام رضا (علیه السلام):کسی که انگشتری با نگین عقیق در دست کند فقیر نمیشود.

وسعت بخشیدن به رزق و بی نیاز کردن از مردم:

امام باقر (علیه السلام) :   … هرکس یکی از انواع عقیق را در دست کند و شیعه ما اهل بیت نیز باشد به جز خیر و نیکی و وسعت در رزق نمی بیند و بی نیاز از مردم می گردد.

افزودن بر ثواب نماز:

حضرت علی (علیه السلام ): کسی که انگشتر عقیق در دست کند و دو رکعت نماز با آن بخواند ثواب آن دو رکعت برابر با هزار رکعت نمازی است که بدون انگشتر عقیق بخواند.

تسریع در اجابت دعا و برآورده شدن حوائج :

امیرمؤمنان (علیه السلام): هیچ دستی نزد خداوند در هنگام دعا محبوب تر از دستی نیست که در آن انگشتر عقیق باشد.

دور داشتن از قطع دست و خون ریزی شدید :

حضرت امام صادق (علیه السلام) : دست کردن انگشتر عقیق از قطع شدن دست محافظت میکند همچنین از خونریزی شدید نیز جلوگیری میکند.

مانع شکنجه و تازیانه از روی ظلم:

روزی مردی از کنار امام باقر (علیه السلام) عبور میکرد که دستگاه ظالمانه بنی امیه به ناحق او راتازیانه زده بود، امام به راوی فرمودند: بدان همانا اگر انگشتر عقیق در دست داشت به او تازیانه ناحق نمی زدند.

ایمنی از شر حاکم ظالم و هراس انگیزها:

امام باقر (علیه السلام ): دست نمودن انگشتر عقیق انسان را از شر سلطان ظالم و هرچه که او از ان می ترسد و میگریزد نگاه می دارد.

قرارگرفتن در پناه مخصوص خدا و ولی:

امام باقر (علیه السلام): هرکس شب را سر کند در حالی که انگشتر عقیق در دست راست داشته باشد و هنگام صبح قبل از ان که کسی راببیند نگین انگشترش را برگرداند به طوری که در کف دستش قرار گیرد و سوره ی قدر را بخواند و بعد بگوید : (( آمنت بالله وحده لا شریک له و کفرت بالجبت و الطاغوت وآمنت بسرّ آل محمد و علانیتهم و ظاهرهم و باطنهم و اوّلهم و آخرهم )) خداوند او رادر آن روز از هرشری که در آسمانها و زمین است حفظ می کند و در محافظت خدا و ولی خدا به سر میبرد تا صبح را به شب برساند.

حرز سلامتی از هر بلا:

امیر المؤمنین (علیه السلام) : انگشتر عقیق در دست کنید که مایه برکت برای شما قرار داده شده است تا از بلاها و حوادث ایمن باشید.

نگاهدار انسان در سفر:

امام صادق (علیه السلام) : عقیق حرز در سفر است و دست کردن انگشتر آن در هنگام سفر انسان را از خطر هامحفوظ و مصون می دارد.

عاقبت به خیری انسان در زندگی:

حضرت زهرا (علیها السلام) به نقل از رسول خدا (صلی الله علیه و آله): هرکس انگشتر عقیق در دست کند ، همیشه خیر و خوبی میبیند.

باز داشتن از عذاب خداوند :

امام کاظم (علیه السلام ): … خداوند قسم یاد نمود به عزتم قسم هرگز نمی سوزانم و عذاب نمی کنم دستی را که در آن انگشتر عقیق باشد به شرط آن که ولایت علی (علیه السلام) را در دل داشته باشد.

غم زدایی و فرح انگیزی :

پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) : انگشتر عقیق در دست کنید همانا تا انگشتر عقیق در دست دارید ، غم و اندوه زیاد بر دل شما وارد نمی شود .

افزایش امکان برنده شدن در قرعه:

امام رضا (علیه اسلام): کسی که انگشتر عقیق در دست کند و قرعه را بردارد شانس او برای برنده شدن بیشتر است و قرعه بهتری خواهد داشت.

داستانی جالب در مورد عقیق

روزی حضرت علی (علیه السلام )از کنار جسدکشته شده ای عبور میکردند که انگشتری با نگین عقیق در دست داشت در این حال حضرت فرمودند “انگشترش را برای من بیاورید:” امیراامومنین علیه السلام نگاهی به انگشتر کردند و فرمودند:”برای چه از صاحبت محافظت نکردی در حالی که تو را در دست داشت؟ ” پس انگشتر به اذن و قدرت خداوند به صدا درآمد و گفت: یا علی (علیه السلام) من عقیق یمانی نیستم.

کنایه از اینکه خاصیت حفظ و بلا ویژه عقیق یمانی است به ویژه عقیق یمانی سرخ .

البته نمیتوان گفت که عقیق مناطق دیگر چون  عقیق ایرانی و هندی و چینی و… هیچ خاصیتی ندارد بلکه همه این خواص به طور کامل در آنها نیست چرا که بنا بر روایات، امامان علیهم السلام عقیق روم در دست داشته اند و اگر عقیق رومی هیچ فضیلتی نداشته ، آن بزرگواران در دست نمیکردند.

منابع :

مناقب، بحار الانوار ، مستدرک ، الدر الثمین  ، کافی ،جامع الاخبار ، وسائل ،التهذیب ، مکارم الاخلاق ، امالی طوسی ، شواهد التنزیل ، مصباح کفعمی ،عیون اخبار الرضا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *