سنگ یاقوت

خواص یاقوت

سنگ یاقوت در سه رنگ سرخ ، کبود و زرد یافت می شود

یاقوت سرخ، کلمه ای عربی است ونام این سنگ در زبان فارسی (یاکند) می باشد .

یاقوت بعد از الماس سخت ترین سنگ است که سوهان به جز الماس بر آن کارگر نیست این سنگ گران قیمت بر روی آتش دوام بسیار داشته است نسبت به نور و مواد  شیمیایی مقاومت دارد و وزن مخصوص بالایی نسبت به سایر سنگ ها و جواهرات دارد .

مهمترین و باکیفیت ترین معادن یاقوت در کشورهای برمه ،سریلانکا و تایلند وجود دارد و لکن در کشورهای دیگری چون هند ، آفریقای جنوبی ، پاکستان ،افغانستان ،نروژ،آمریکا ،روسیه واسترالیا نیز وجود دارد.

از راههای تشخیص یاقوت طبیعی از غیر طبیعی  میتوان به گذراندن اشعه ی ماوراء بنفش از آن اشاره کردچرا که یاقوت طبیعی اشعه ی ماوراء بنفش را از خود عبور میدهد  هم چنین وجود حباب هوا و شکستگی های درونی نیز راه دیگری برای تشخیص یاقوت طبیعی از مصنوعی است .

بهترین رنگ در یاقوت سرخ ،قرمز خالص با سایه های آبی رنگ به شمارمی رود که به (خون کبوتر )تشبیه شده است

یاقوت کبود :

یاقوت کبود از یاقوت سرخ بیشتر یافت می شود .

تولید کنندگان یاقوت کبود بیشتر در کشورهای برمه،هند، تایلند، استرالیا،آمریکا،برزیل،کلمبیا و بعضی از دیگر کشورهای آفریقایی می باشند

فواید یاقوت از منظر اهل بیت (علیهم السلام):

۱ ثبت حسنه در نامه ی عمل انسان

امام صادق (علیه السلام): دست کردن انگشتر یاقوت مستحب است و ثواب بسیار دارد .

۲ دفع فقر

امام رضا (علیه السلام) از قول جدشان امام صادق (علیه السلام): انگشتر یاقوت در دست کنید ،همانا یاقوت دست نمودن ،فقر رادور می کند و از بین میبرد.

پیامبر (صلی الله و علیه و آله): انگشتر یاقوت زرد در دست کن تا فقیر نشوی.

۳ رفع پشیمانی و غم

امام رضا (علیه السلام ) : انگشتر یاقوت دردست کنید که پریشانی و غم را می زداید

۴ نجابت و شرافت

حضرت علی (علیه السلام)دارای چهار انگشتر بودند که یکی از آنها یاقوت بود که آن را به دلیل نجابت و شرافت در دست می نمود

خواص و فواید یاقوت قرمز از نظر دانشمندان:

یاقوت قرمز برای درمان بیماران قلبی و مبتلایان به سرطان خون به کار رفته و عامل تصفیه و تنظیم فشار خون است .

آویختن یاقوت برگردن ،مانع لخته شدن خون دربدن گردیده و از سکته جلوگیری می کند یاقوت قرمز در درمان ناتوانی های جنسی و درمان ناباروری و دردهای قاعدگی نیز تاثیر می گذارد و علاوه برآن به آسان شدن زایمان زنان نیز کمک می کند .

همچنین اگر کسی یاقوت به همراه داشته باشد به بیماریهای ویروسی خطرناک و واگیردار به ویژه طاعون مبتلا نمی شود ،اگر دائما با خود همراه داشته باشد در چشم مردم با هیبت و شکوه جلوه گرمی شود و کسب و درآمدش رونق می گیرد

خواص و فواید یاقوت کبود از نظر دانشمندان :

سنگی پر انرژی است و نیروی پاک سازی و شفابخشی فوق العاده ای دارد .

یاقوت کبود اعصاب بدن را تقویت وآرام میکند و برای درمان بیماری های صرع ، رعشه ، سردردهای عصبی و میگرن مفید است و برای درمان سرگیجه و بی خوابی نیز کاربرد موثری دارد . هم چنین سنگ مفیدی برای تسکین دردهای رو ماتیسمی و مفصلی ،دردهای جراحتی ونقرس به شمار می رود .

شستن پوست باآب یاقوت کبود و نیز مالش آن بر روی پوست برای رفع جوشهای صورت و حساسیت های پوستی مفید است و برای درمان تیروئید بیماریهای لوزه ها وتقویت تارهای صوتی نیز به کار می رود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *